Biežāk uzdotie jautājumi
Fotogrāfiju atsūtīšanas termiņš?
1 -2 nedēļas atkarībā no fotosesijas veida un apstrādes nepieciešamības.
Cik ilgi būs pieejams fotogrāfiju ielādes links?
Ne ilgāk par 2 nedēļām. Uzglabāšanas vietas limiti nav bezgalīgi, tādēļ jāpacenšas savas fotogrāfijas ielādēt laicīgi. Ja kaut kādu iemeslu dēļ nav iespēja ielādēt fotogrāfijas šajā termiņā, par to jābrīdina fotogrāfs.
Varēšu saņemt visu atmiņas karti – neapstrādātus raw failus, kurus pats varēšu apstrādāt?
Nē. Fotogrāfijas tiek atsūtītas tikai pēc fotogrāfa atlases un apstrādes. Tā kā raw formāts ir fotogrāfijas “melnraksts”, un gaismas apstākļi ārpus studijas ne vienmēr ir ideāli, Tu pat nevēlētos redzēt sevi šajos apstākļos ar nepareizām ēnām uz sejas un citām problēmām.
Fotogrāfs nav fotogrāfiju ražošanas mašīna bet vairāk tomēr mākslinieks ar savu gaumi un vienlaicīgi psihologs, kas nevēlas traumēt savus klientus ar neapstrādātām bildēm. Var diskutēt par dabiskumu, tomēr realitātē cilvēks izskatās daudz labāk, kamēr fotogrāfijas ir nepielūdzami skarbas un bieži neataino patiesību. Ja tomēr vēlies pats būt mākslinieks, uzliec fotoaparātu uz statīva un safotografē sevi. Vai palūdz šo tehnisko funkciju pārstāvēt kādam citam.
Fotogrāfijās redzamais stils/grims vienmēr sakrīt ar fotogrāfa estētisko redzējumu? Es bildēs izskatīšos tāpat?
Nē, nereti fotogrāfijās redzamais tēls ir stilista, modeļa vai klienta izvēle. Pakalpojumiem raksturīga individuāla pieeja, tātad klients pats izvēlas apģērbu vai grimu.
Ja esmu ieradies, piemēram, uz pāra sesiju, varu to pārvērst individuālajā vai otrādi? Varu ņemt līdzi bērnus?
Nē, fotogrāfs ir gatavojies konkrētajai sesijai un pārvērst to citā pakalpojumā nav iespējams. Pāra sesija nav tas pats kas ģimenes sesija, savukārt individuālajā sesijā nevar pēkšņi paņemt līdzi bērnu. Tas ir papildus darbs ar pozām un tēlu. Ja tomēr ir vajadzība mainīt pakalpojuma veidu, visi šie jautājumi jāizrunā iepriekš.
Veiksmīgu fotogrāfiju priekšnoteikumi?
Svarīga ir atbilstoša apģērba izvēle, pārrunas un pat tik elementārs elements kā tīri mati. Ja klients neierodas ieteiktajā apģērbā/krāsu toņos, rezultāts ir atbilstošs. Nereti tiek uzskatīts, ka fotogrāfs 100% veido rezultātu un, ja kaut kas ir aizmirsies vai bija slinkums, to visu izlabos apstrādes programmā. Tai skaitā matu izmazgāšana, apģērba gludināšana, fona sakārtošana no nevajadzīgiem krāmiem vai grima uzklāšana. Programmā ir daudz iespēju, tomēr tas var izrādīties laikietilpīgi un sadārdzināt pakalpojumu. Tā noteikti nav pakalpojumā iekļauta norma. Šādi uzskati par fotogrāfu kā par burvi ar neierobežotām iespējām ir tālu no patiesības un tiek cerēts, ka cilvēki ar šādu uztveri nepieteiksies fotosesijai. Kā nekā fotografēšanās nav tikai mehānisks process vai gatava produkta pirkums lielveikalā.
Fotogrāfijās redzēšu to pašu, ko redzu spogulī?
Gan jā, gan nē. Realitātē gaismas apstākļi atšķiras. Bieži spoguļi izvietoti cilvēka izskatam neglaimojošos gaismas apstākļos (mazas elektrības spuldzes leņķi no augšas vai logs no sāniem, kas rada asu gaismu, asas ēnas. Fotogrāfijās, savukārt, gaisma tiek pielāgota maksimāli neitrāli un glaimojoši, lai pareizi “uzzīmētu” cilvēka vaibstus.
Kā tiek apstrādātas fotogrāfijas?
Fotogrāfijas standartā tiek apstrādātas atbilstoši vēlamajai noskaņai un stilam. Tiek saglabātas reālās krāsas. Modernām drēbēm netiks likts vintāžas efekts vai pārveidotas melbaltas, ja fons vai apģērbs tam nepiestāv.
Estētiski sejai tiek veikta viegla apstrāde. Lai skatītāja uzmanību nenovērstu zili riņķi zem acīm, uzskatāmas pumpas vai citi “defekti”, kurus parasti nav vēlēšanās aplūkot fotogrāfijās. Ja ir vēlēšanās saņemt fotogrāfijas bez jebkādas sejas apstrādas, tas jāizrunā iepriekš.
Fotogrāfs sniedz pakalpojumu visiem pieteikumiem?
Nē. Ja fotogrāfs pārrunu laikā saprot, ka gaumes nesatiksies vai rezultāts nebūs tāds, kādu klients iztēlojies, pakalpojums netiks piedāvāts. Peļņa nav noteicošais faktors. Ņemot vērā piesātināto fotogrāfu piedāvājumu, katrs var atrast kaut ko savai gaumei un iespējām. Abpusēji mocīties nav nepieciešams. Mēģini apzināties un definēt savas vēlmes pēc iespējas precīzāk, lai vīzijas savstarpēji satiktos.
Fotogrāfijas vienmēr ir veiksmīgas?
Nē, rezultāts ne vienmēr tiek uzskatīts par veiksmīgu. Pretenzijas izteiktas tikai 1x, un rezultātu ietekmēja pārpratums, tomēr pamatā fotogrāfijām ir tikai individuāla/atmiņu vērtība.
Mākslinieciskā vērtība ir reta parādība. Liela nozīme ir sadarbības kvalitātei, klienta psiholoģiskajam/fiziskajam stāvoklim, radošajai noskaņai. Protams radīt standartbildes nav problēma bet, ja gribās īpašu rezultātu, jācenšas visām iesaistītajām pusēm. Svarīgi būtu arī izpētīt fotogrāfa darbus un saprast vai piesaista.
Nevēlos, lai manas fotogrāfijas tiek publicētas. Kā rīkoties?
Fotogrāfijas tiek publicētas gadījumā, ja fotogrāfam tās šķiet pietiekoši izdevušās un piemērotas portfolio papildināšanai. Ja nevēlaties, lai fotogrāfijas tiek publicētas, tas jāizrunā pirms fotosesijas un, protams, tādā gadījumā tās nepublicēs.