Kā pieteikties foto projektiem?
Izlasi sadarbības noteikumus, aizpildi kontaktformu un pievieno savas fotogrāfijas bez filtriem.
Kādam izskatam tiek dota priekšroka?
Dabiskam, oriģinālajam, unikālajam izskatam bez “uzlabojumiem” (nav runa par kosmētikas nelietošanu). Kad fotogrāfs izvēlas modeli projektam, viņš to izvēlas pēc savas subjektīvās estētiskās gaumes un modeļa vizuālās spējas iedvesmot uz ideju realizāciju.
Lai piedalītos, ir vēlama modeļa pieredze?
Jā. Pieredzes gadījumā lūgums sniegt tajā ieskatu, atsūtot linku ar vismaz 5- 10 profesionālām fotogrāfijām bez selfijiem. Fotogrāfijām jābūt ievietotām linkā ar apskates iespēju. Instagram profili netiks pētīti. Fotogrāfijām jābūt pietiekoši labā kvalitātē (vismaz 1000px) un bez filtriem.
Drīkstu rediģēt atsūtītās fotogrāfijas pēc saviem ieskatiem?
Nē. Lai arī piedalies fotogrāfijā, Tu neesi fotogrāfijas autors. Kad tiek apmeklēta izstāde vai muzejs, laikam neviens neiedomātos apzīmēt gleznas vai mēģināt izmainīt krāsas. Tikpat neadekvāti ir rediģēt fotogrāfijas, ko neesi radijis Tu. Tā kā sadarbosimies tikai parakstītas vienošanās gadījumā, var tikt iesniegta prasība tiesā par līguma un autortiesību pārkāpumu, ja tomēr publicēsi rediģētas fotogrāfijas vai pārkāpsi citus noteikumus.
Fotosesijas laikā varu sniegt padomus un izteikt pretenzijas fotogrāfam vai vizāžistam?
Te būtu jāsaprot, ka modelis ir tikai viens no elementiem iepriekš rūpīgi izplānotā konceptā, kas ietver konkrētu stilu, grimu, apgaismojumu. Tu piedalies fotogrāfa vīzijas realizēšanā, nevis otrādi. Nereti fotogrāfam šī vīzija izmaksā vairākus simtus, kamēr Tu piedalies bez maksas. Mūs estētiski nesaista novecinošs, pārspīlēts grims vai kaut kas tāds, kas radikāli nepiestāv modelim, tādēļ uztraukumam nav pamata.
Ja uzskati, ka Tev kaut kas ļoti nepiestāv, par to jābrīdina iepriekš.
Savukārt ja pieteicies fantāzijas tēlam, rēķinies, ka izskats var tikt izmainīts līdz nepazīšanai.
Ja neinteresē Tev piedāvātais tēls, atsakies uzreiz, neizniekojot laiku un sniedzot iespēju piedalīties kādam citam. Tā kā projekti ir daudzveidīgi, iespējams tiksi vēlāk izvēlēts citam tēlam. Ja Tev ir sava vīzija, kas neļauj naktīs mierīgi gulēt, piesakies kā klients vai apmaksā un realizē savu individuālo foto projektu.
Kā man jāizskatās, lai piedalītos foto projektos?
Tā, lai patiktu pats sev. Skaistuma standarti ir mainīga ilūzija, ir visai garlaicīgi tiem sekot. Protams fotogrāfs ir atbildīgs par modeļa nesabojāšanu ar ēnām vai apstrādi, tomēr ar “plastiskajām” manipulācijām apstrādes programmās nenodarbosies. Nemainīs žokļa izmēru, nepalielinās acis, “neuzlabos” citas Tava ķermeņa zonas pēc Tava pieprasījuma.
Ja Tevī ir ļoti daudz kompleksi vai nejūties pietiekoši fotogēnisks, tā var izrādīties problēma un iemesls “neveiksmīgām” bildēm. Ja Tev ir daži kompleksi bet tomēr vēlies pieteikties, lūgums pirms fotografēšanās to pārrunāt ar fotogrāfu, lai izceltu to, kas Tev sevī patīk visvairāk. Fotogrāfs ne vienmēr ir noskaņots pildīt psihoterapeita un plastiskā ķirurga funkcijas, tādēļ ir ļoti svarīgi izvērtēt savu psiholoģisko gatavību.
Kā sagatavoties fotosesijai?
Fotosesijas dienā obligāti ir:
👁️tīri mati
👁️ no kosmētikas attīrīta seja (tai skaitā bez mākslīgajām skropstām) ja vien nav bijusi vienošanās, ka ierodies ar savu grimu. Neuztraucies, bez grima nepaliksi. Tīra seja vajadzīga, lai vizāžists ātri un bez liekas kavēšanās varētu uzlikt Tev grimu
👁️ neuzlakoti nagi vai uzlakoti neitrālā/caurspīdīgā tonī (ja vien nav bijusi vienošanās par citu toni)
👁️ visām rotām jābūt noņemtām
Pirms fotosesijas:
👁️ iepriekšējā vakarā pirms fotosesijas ieteicams uzlikt ādu kopjošu sejas masku atkarībā no sava ādas tipa.
👁️ nelietot alkoholu un citas apreibinošas vielas, kā arī labi izgulēties
👁️ projekta plānošanas posmā tiksi informēts par sava tēla specifiskajām niansēm, tātad būs lielāka skaidrība par to kas tieši sagaidāms
Kādos gadījumos jāinformē fotogrāfs:
👁️ ja mainījies matu sakārtojums, piemēram, no gariem kļuvuši par īsiem vai nokrāsoti radikāli pretējā tonī
👁️ ja mainījies svars. Tev ir visas tiesības uz svara maiņu, tomēr, ja sagatavots apģērbs tieši priekš Tevis norādītajiem izmēriem, Tu fotosesijas dienā paliec bez tēla un attiecīgi fotosesija nenotiek
👁️ ja veikta lūpu palielināšana, tetovēšana vai jebkādas citas uzskatāmas manipulācijas, kas neatbilst iesūtītajām bildēm. Tetovējumi, protams, drīkst būt, tomēr ne vienmēr ieplānotajam tēlam tie piestāvēs
Cik ilgi būs pieejams fotogrāfiju ielādes links?
Ne ilgāk par 2 nedēļām. Ja rodas neatliekami asptākļi, ir jābrīdina fotogrāfs. Uzglabāšanas vietas limiti nav bezgalīgi, tādēļ jāpacenšas savas fotogrāfijas ielādēt laicīgi.
Varēšu saņemt visu atmiņas karti – neapstrādātus raw failus, kurus pats vēlāk varēšu apstrādāt?
Nē, fotogrāfijas tiek atsūtītas tikai pēc fotogrāfa atlases un apstrādes. Tā kā raw formāts ir fotogrāfijas “melnraksts”, un gaismas apstākļi ārpus studijas ne vienmēr ir ideāli, Tu pat nevēlētos redzēt sevi šajos apstākļos ar nepareizām ēnām uz sejas un citām problēmām. Fotogrāfs nav bezpersonisku fotogrāfiju ražošanas mašīna bet vairāk tomēr mākslinieks ar savu gaumi un vienlaicīgi arī cilvēka paštēla psihologs, kas nevēlas traumēt savus modeļus ar neapstrādātām bildēm. Var jau diskutēt par dabiskumu, tomēr realitātē cilvēks izskatās daudz labāk, kamēr fotogrāfijas ir nepielūdzami skarbas un bieži neataino patiesību. Ja tomēr vēlies pats būt mākslinieks, uzliec fotoaparātu uz statīva un safotografē sevi. Vai palūdz šo tehnisko funkciju pārstāvēt kādam citam.
Cik jaunam/vecam man jābūt, lai pieteiktos foto projektiem?
Tavi gadi fotogrāfu sevišķi neinteresē vai interesē tikai atkarībā plānotā vizuālā tēla un Tavas spējas tajā iejusties. Ja esi pilngadīgs, vienošanos parakstīsi pats. Ja esi nepilngadīgs, vienošanos par fotogrāfiju izmantošanu parakstīs Tavi vecāki.
Kad saņemšu fotogrāfijas un cik daudz?
Fotogrāfijas var tikt atsūtītas gan pēc nedēļas, gan pēc mēneša vai diviem. Individuālie foto projekti nav vienīgais fotogrāfa darbs un pienākums, tādēļ tie neatrodas augstākajā prioritātē. Fotogrāfiju skaits ir atkarīgs no sadarbības kvalitātes. Ir modeļi, kas saņēmuši 5-10 fotogrāfijas, bet ir arī tādi, kas saņēmuši 50 -100 un pat vairāk. Fotogrāfiju skaits nav paredzams un ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tomēr standartā pie ideāliem sadarbības apstākļiem tās ir vismaz 30 fotogrāfijas. Ja Tavs galvenais pieteikšanās mērķis ir saņemt daudz bezmaksas fotogrāfijas un turklāt ātri, šis nebūs tas labākais veids.
Kas notiks ja kavēšu?
Veiksmīgai sadarbībai precizitāte un adekvāta laika izjūta ir obligāta. Laiks foto studijā maksā naudu. Ja kavē, samazinās iespēja realizēt ieplānoto. Tev jāierodas vismaz 15 minūtes pirms norunātā laika. Ja esi hronisks kavētājs, lūgums apžēloties par visiem projektā iesaistītajiem un nepieteikties.
Man tiks dota priekšroka, ja man ir daudz sekotāji intagram u.c platformās?
Nē, fotogrāfu neinteresē Tavs sekotāju skaits un instagram profils. Ja jūti sevī “zvaigžņu slimību”, ir sajūta, ka esi neaizstājams un varēsi atļauties rīkoties ārpus noteikumiem, lūgums nepieteikties.
Nepacietīga interesēšanās par fotogrāfiju gatavību paātrinās to atsūtīšanu?
Noteikti nē. Iespējams pat paildzinās sagatavošanas procesu. Fotogrāfs nav bilžu fabrika, resursi ir ierobežoti, kā arī fotogrāfiju apstrāde nav mehānisks process. Tam vajadzīgs īpašs noskaņojums un, ja tas tiek sabojāts ar nepacietību vai pat pārmetumiem, fotogrāfiju apstrāde notiek lēnāk, grūtāk vai nenotiek vispār. Būtu vērts atcerēties, ka neatrodamies lielveikalā. Tava dalība bezmaksas foto projektā nav nopirkts produkts, tādēļ neviens neko Tev nav parādā. Foto projektus apmaksā fotogrāfs, tādēļ tikai viņš nosaka lietu kārtību. Ja neesi gatavs gaidīt, lūgums nepieteikties un doties piepildīt savas vēlmes citur.
Ko darīt, ja norunātajā datumā notiek kas neparedzēts un tomēr netieku?
Jāziņo vismaz 48 stundas iepriekš par plānu maiņu vai neparedzētiem apstākļiem. Ja paziņo pēdējā brīdī, tiek radīti finansiāli zaudējumi un stress visiem iesaistītajiem. Modelis uz projektiem vairs netiek aicināts.
Piedalīties jebkādā kondīcijā vai tomēr atteikt savu dalību?
Ja jūties slikti – esi slims, Tev ir paģiras, slikts noskaņojums, nav izmazgāti mati vai noticis jebkas cits, kas traucēs pilnvērtīgi piedalīties, lūgums savu dalību pēc iespējas laicīgi atteikt. Visi ir unikāli, tomēr neviens nav neaizstājams. Dod iespēju modelim, kas fotografēsies labprāt un ar prieku. Ja jutīsies kā piespiests, tā arī izskatīsies un sabojāsi radošo noskaņojumu visai komandai, savukārt labs noskaņojums šādos projektos ir viena no galvenajām vajadzībām. Ir jābūt jo sevišķi profesionālam modelim, lai patiesā pašsajūta neparādītos fotogrāfijās. Ne fotogrāfam, ne Tev šādas fotogrāfijas nav vajadzīgas, un tās tāpat netiks izmantotas.
Esmu nosūtījis pieteikumu bet neesmu vēl uzaicināts. Tas nozīmē, ka projektiem nederu?
Projekti tiek plānoti pakāpeniski, turklāt to realizēšana ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Modeļu pieteikumi tiek piefiksēti, un modelis tiek uzaicināts uz konkrēto sesiju atkarībā no tā, kāds tipāžs ir vajadzīgs konkrētajam tēlam. Šis noteikti nav “skaistumkonkurss” ar labāk/sliktāk destrukciju. Projektus apmaksā fotogrāfs, tādēļ tie notiek retāk par maksas sesijām. Ja jūties aizmirsts, tomēr Tev ir daudz idejas vai esi sev izveidojis tēlu, droši raksti un iedvesmo fotosesijai. Ja esi pavisam nepacietīgs, piesakies kā klients.
Ir iespēja piedalīties projektos vairākkārtīgi?
Jā, ir modeļi, kas piedalās vairākas reizes. Galvenie faktori – veiksmīga sadarbība, elementārmanieres un patīkams raksturs. Tā kā rezultātu un procesu būtiski ietekmē radošā saikne starp fotogrāfu un modeli, ļoti svarīga ir spēja saprasties un just iedvesmu atkārtoti radīt kopīgas fotogrāfijas. Ja atkārtoti piedaloties rodas sajūta, ka Tevi izmanto, visi ir parādā, viss ir par grūtu, atsakies, dodot iespēju kādam citam. Neviens nav neaizstājams. Ja Tevī dominē patērētāja apziņa, ko labprāt atklāti demonstrē, visticamāk mēs vairs nekad nesatiksmies.